top of page
architekci logo blog.png
  • Rafał

Jak to jest z tą fotowoltaiką.


  1. Co to jest fotowoltaika i do czego służy. Fotowoltaika zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii - w skrócie OZE. Jest to tak naprawdę fizyczny proces, podczas którego prąd pozyskiwany jest z energii słonecznej. Promienie słoneczne, które padają na specjalnie wyprodukowane panele, w ogniwie fotowoltaicznym przetwarzane są na prąd stały. Ponieważ produkcja prądu jest w tym przypadku bezpośrednio związana z energią słońca, należy pamiętać, by panele montować w takim miejscu, aby uzyskać najlepszą ekspozycję na słońce. Trzeba więc unikać zacienienia i wykorzystywać najlepsze ustawienie na dachu, uwzględniając jego wielkość, kształt, spadki. Od tych czynników będzie zależała produkcja prądu. Gdy warunki lub ekspozycja będą niekorzystne, będzie wymagana większa moc paneli. Prąd pozyskany z fotowoltaiki wykorzystywany jest do zasilania sprzętów w gospodarstwie domowym. Dzieje się to pod kontrolą sieci, do której dom jest przyłączony. Nadmiar prądu przekazywany jest do sieci, niedobór zaś jest z sieci pozyskiwany.

  2. Rodzaje ogniw. Do produkcji ogniw fotowoltaicznych najczęściej używa się krzemu. Mówimy tu o dwóch jego rodzajach: mono oraz polikrystalicznym. Krzem monokrystaliczny ma bardzo uporządkowaną strukturę wewnętrzną, która zapewnia bardzo wysoką sprawność. Dzięki temu największa ilość dostępnego promieniowania słonecznego przetwarzana jest na energię elektryczną. Cena takiego ogniwa jest jednak dosyć wysoka. Krzem polikrystaliczny - ma więcej wad w strukturze niż krzem monokrystaliczny. Jego sprawność jest dość wysoka, natomiast cena niższa. Możemy więc wybierać w ogniwach tańszych i droższych, pamiętając, że jednocześnie wybieramy ich jakość.

  3. Zmiany w prawie energetycznym. O zmianach w prawie energetycznym pisaliśmy już wcześniej. Zachęcamy do zapoznania się z krótkim artykułem na naszym blogu. Rozliczanie na „starych” zasadach możliwe do 31 marca 2022 pod warunkiem złożenia w tym terminie wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci.

  4. Instalacja fotowoltaiczna. Pełna instalacja fotowoltaiczna to nie tylko widoczne na dachu panele. W jej skład wchodzą: panele, licznik i falownik. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. To tutaj odbywa się produkcja prądu. Licznik dwukierunkowy - mierzy przepływ prądu. Oprócz tego jest narzędziem do rozliczenia ilości prądu pobranego i tego wyprodukowanego przez nas. Daje nam wgląd w produkcję prądu. Falownik to urządzenie zmieniające prąd stały wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne w prąd zmienny.

  5. Opłacalność inwestycji. Jeśli zastanawiamy się nad przejściem na fotowoltaikę z pewnością zastanawiamy się nad tym, czy jest to dla nas opłacalne. Eksperci przeliczają, że przy odpowiednim doborze mocy i ustawienia paneli inwestycja może zwrócić się w przeciągu 7-10 lat. Warto podczas decydowania wziąć ten fakt pod uwagę.

  6. Jak obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych. Aby dobrze obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych należy przede wszystkim przeanalizować swoje rachunki za prąd. Obliczymy w ten sposób realne roczne zużycie energii. Następnie używamy przedstawionego poniżej wzoru dla obliczenia jaką ilość energii w ciągu roku może wyprodukować instalacja: Moc instalacji [kWp] = (Ek* a) + (Ek * b/opust) / Uzysk gdzie: - Ek - ilość zużywanej rocznie energii [kWh] - a - procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%] - b - procentowy udział ilości energii oddanej do sieci [%] - opust - do 10 kW-0,8, powyżej 10 kW-0,7 - a+b = 100% - Uzysk - roczna produkcja energii z 1 kap zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]. Tak sporządzone obliczenia pomogą nam uświadomić sobie, jaka instalacja jest nam potrzebna. Mamy nadzieję, że tych kilka faktów przez nas podanych pomogą Państwu w podjęciu odpowiedniej decyzji.61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
©2023 Krzysztofiak&Babiak Architekci Sp. z o.o.™. All rights reserved.
logo mega.png

WYKONANE PRZEZ

MEGAPROJECTS.PL

bottom of page