top of page
architekci logo blog.png
  • Rafał

Budowa Szamba na Działce Budowlanej: Kiedy Tak, a Kiedy Nie?

W tym artykule poruszymy temat, który może być kluczowy dla wielu z was – budowy szamba na działce budowlanej.

Czy zawsze można to zrobić? Odpowiedź może być bardziej skomplikowana, niż się wydaje.

Na samym początku warto zastanowić się nad rodzajem ścieków, jakie produkujemy w naszym gospodarstwie domowym, zwłaszcza nad tymi bytowymi. Chociaż często zakłada się, że ścieki te powinny trafiać do oczyszczalni, czy zawsze tak się dzieje?

To pytanie pozostawiam wam do rozważenia.


Warunki Techniczne a Budowa Szamba.

Zerkając na warunki techniczne, można się natknąć na zapisy, które nakazują możliwość podłączenia budynku na działce budowlanej do sieci kanalizacyjnej, zwłaszcza w obszarze zabudowy mieszkalnej. Paragraf 34 stanowi, że budowa szamba jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy brak jest możliwości podpięcia się do sieci kanalizacji sanitarnej.

Przyjrzyjmy się sytuacji, gdzie obok naszej działki przebiega sieć kanalizacyjna.

Tutaj musimy zdecydować, czy chcemy podpiąć się do istniejącej kanalizacji czy postawić własne szambo. Warto skonsultować tę decyzję z architektem, który będzie w stanie doradzić.

W praktyce, konsultujemy się z urzędem gminy, informując, czy w okolicy naszej działki istnieje publiczna sieć kanalizacyjna. Jeśli tak, musimy uzyskać warunki techniczne na przyłączenie do tej sieci. Jednak, gdy informacja jest negatywna, zaczynamy rozważać dlaczego tak się dzieje – może to być prywatna sieć, która nie jest pod kontrolą gminy.


Przeszkody Techniczne i Prywatne Sieci

Przykładem może być sytuacja, gdzie sąsiedzi stworzyli prywatną oczyszczalnię ścieków. W takim przypadku, mamy wybór – podpiąć się do ich sieci, jeśli zgodzą się na to, lub postawić własne szambo. Decyzja zależy od wielu czynników, a tu z pomocą przychodzi konsultacja z architektem.

Inny scenariusz to teren o dużych różnicach poziomów, gdzie kanalizacja znajduje się na wyższym punkcie niż planowana lokalizacja domu. Wtedy pojawia się problem techniczny, który może skłonić do zbudowania szamba.


Mała Działka, Duże Problemy

Najczęściej pomijanym problemem jest sytuacja, gdy mamy małą działkę, a sąsiedzi posiadają studnie. Odległość szamba od studni to istotna kwestia, a w niektórych przypadkach brak przestrzeni może zablokować możliwość budowy szamba. Warto być świadomym tych ograniczeń już na etapie planowania.


Co Dalej?

Jeśli uda się nam spełnić wszystkie warunki i zdecydujemy się na budowę szamba, musimy uzyskać zaświadczenie od firmy asenizacyjnej potwierdzające, że ścieki zostaną odebrane i dostarczone do oczyszczalni. Pamiętajmy, szambo musi być szczelnym zbiornikiem, a opróżnianie go na własną działkę jest surowo zabronione.
9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


©2023 Krzysztofiak&Babiak Architekci Sp. z o.o.™. All rights reserved.
logo mega.png

WYKONANE PRZEZ

MEGAPROJECTS.PL

bottom of page