top of page
architekci logo blog.png
  • Rafał

Fotowoltaika - zmiany w przepisach

Zaktualizowano: 22 sty 2022


Wielkimi krokami nadchodzą zmiany w przepisach odnośnie rozliczenia energii wyprodukowanej z fotowoltaiki w mikroinstalacjach (do 50 kW), czyli praktycznie w każdym gospodarstwie domowym gdzie zamontowane są panele fotowoltaiczne. Na dzień dzisiejszy obowiązuje system opustów, w którym nadwyżka energii jaką wyprodukowaliśmy może zostać odesłana do sieci energetycznej. W przypadku braku produkcji prądu z naszej strony (przeważnie zimą) możemy odebrać nadwyżkę, którą wyprodukowaliśmy niestety z potrąceniem 20% dla instalacji do 10 kW lub 30% dla instalacji od 10 do 50 kW. Mówiąc w prosty sposób za każdy oddany kilowat możemy odebrać 0,8 lub 0,7 kW w zależności od mocy naszej instalacji.

Zmiana następuje z dniem 1 kwietnia 2022 roku. System opustów zostanie zastąpiony tzw. net-biling, czyli systemem sprzedaży nadwyżek z instalacji fotowoltaicznej.

Działanie tego będzie polegało na tym, iż sprzedawca energii, z którym mamy podpisaną umowę na dostarczanie energii elektrycznej będzie dokonywał przeliczenia wartości odesłanej energii, po średniomiesięcznej cenie z TGE (od 2024 roku – po cenie z ostatniej godziny), środki będą deponowane na koncie rozliczeniowym, w ramach tzw. depozytu prosumenckiego. Prosument czyli osoba, która posiada instalację fotowoltaiczną będzie mógł użyć ich, aby pokryć wartość energii pobranej z sieci, wg taryfy sprzedawcy. Rozliczenie będzie odbywać się w cyklu rocznym.

Jeśli wygenerujemy nadwyżkę prądu, którą następnie oddamy do sieci, sprzedawca zwróci nam część nadpłaty, ale nie więcej niż 20% wartości energii jaką oddaliśmy do sieci w danym miesiącu kalendarzowym, za który dotyczy zwrot. Natomiast jeśli wydarzy się sytuacja, w której nie przekażemy do sieci odpowiedniej ilości energii, czyli oddamy za mało prądu będziemy musieli dopłacić.


Wszyscy prosumenci, którzy będą chcieli korzystać z systemu opustów, czyli na tzw „starych zasadach” bedą mogli to zrobić pod warunkiem, że do 31 marca 2022 podłączą swoją instalację fotowoltaiczną do sieci.


Podsumowując w kilku słowach całą tą zmianę wychodzi na to, iż nowelizacja przepisów odnoście instalacji fotowoltaicznej nie idzie w dobrym kierunku, mocno odbije się to na wszystkich tych co posiadają instalacje o niewielkiej mocy, tylko do zapewnienia energii dla własnych potrzeb.
21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


©2023 Krzysztofiak&Babiak Architekci Sp. z o.o.™. All rights reserved.
logo mega.png

WYKONANE PRZEZ

MEGAPROJECTS.PL

bottom of page